T.C. ANKARA - GÖLBAŞI KAYMAKAMLIĞI 

   

T.C. ANKARA – GÖLBAŞI KAYMAKAMLIĞI

T.C. İçişleri Bakanlığı e-icisleri projesi Bilgi Edinme İnsan Hakları Başvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete
 


 

Bulunduğunuz Yer: Teşkilat ve Birimlerimiz  >>   Jandarma Komutanlığı

 
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.


 

  
GÖLBAŞI İLÇE JANDARMA KOMUTANLIĞI TARİHÇESİ

1926 yılında Bala ilçesine giden yol üzerindeki Oğulbey (Çakal) Mahallesinde, Ankara İli Çankaya ilçesine bağlı Jandarma Karakolu olarak açılmış ve hizmete başlamıştır.

Oğulbey Mahallesi’nde 3 yıllık hizmete müteakip faaliyetine devam eden Gölbaşı Jandarma Karakol Komutanlığı’na, 1929 yılında Bucak Jandarma Takım Komutanlığı kadrosu verilerek Oğulbey Mahallesi’nden alınmış ve Eymir gölü ile Mogan gölü arasından geçen Kırşehir – Haymana - Bala asfaltı üzerindeki bir han’a yerleştirilmiştir. Burada Gölbaşı Bucağı’nın emniyet ve asayiş hizmetinden sorumlu olarak bir ay kadar hizmet verdikten sonra bu bölgeye dâhil olan ve günümüzde mahalle statüsüne kavuşturulan Hacılar Köyü’nde baş gösteren mevcut huzursuzluğun sükûn bulması için meskûn köye nakil edilmiş ve 6 ay kadar kalıp tekrar Gölbaşı’na dönmüştür.

1936 yılında Çankaya ilçesinin teklifiyle, konuşlandığı nahiye İle birlikte Çankaya ilçesine bağlanmıştır.

1937 yılına kadar Gölbaşı’nda bulunan han’ın üst katında hizmet veren Gölbaşı Bucak Jandarma Takım Komutanlığı aynı yıl inşa edilen binada Nahiye Müdürlüğü ile birlikte istihdam edilerek bucak statüsünde 1983 yılı aralık ayına kadar hizmet vermiştir.

Resmi gazetede yayımlanan 29.11.1983 gün ve 2963 Sayılı Kanunla, Gölbaşı Nahiyesi ilçe statüsüne kavuşturulmuştur. Nahiyenin ilçe olması nedeniyle Bucak Jandarma Takım Komutanlığı; kadrosuna Merkez Jandarma Karakol Komutanlığı ve Ahiboz Jandarma Karakol Komutanlığı verilerek Gölbaşı İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı kuruluşuna geçirilmiş olup 01 OCAK 1984 tarihinden itibaren hizmete devam etmiştir.

Gölbaşı ilçesinde 08 Nisan 1985 günü Polis teşkilatı kurulmuş olup, 09 Nisan 1985 tarihinden itibaren ilçenin belediye hudutlarının emniyet ve asayiş görevi polise devredilmiştir.

İki katlı han tipindeki eski binada 30.08.1986 tarihine kadar hizmetlerine devam eden Gölbaşı İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı’nın eski binası yıkılarak bugünkü modern hizmet binasına kavuşturulmuş olup günümüzde de halen bu hizmet binası kullanılmaktadır.

2004 yılı içerisinde Büyükşehir Belediye Kanunu’nda yapılan değişiklik ile 32 köyden 29’u mahalleye dönüştürülmüştür.

2006 yılında yapılan mülki taksimat değişikliği ile Haymana ilçesine bağlı olan Karacaören ve Çeltek Köyleri Gölbaşı ilçesine bağlanmış olup, emniyet asayiş hizmetleri yönünden Gölbaşı İlçe Jandarma Komutanlığı sorumluluğuna verilmiştir.

2007 yılında yapılan mülki taksimat değişikliği ile Bala ilçesine bağlı olan Bağiçi Mahallesi, Gölbaşı ilçesine bağlanmış ve emniyet asayiş hizmetleri yönünden Gölbaşı İlçe Jandarma Komutanlığı sorumluluğuna verilmiştir.

01 Ocak 2009 tarihindeki mülki taksimat değişikliği ile Haymana İlçesinden Gölbaşı İlçe J.K.’lığına bağlanan olan Oyaca J.Krk.K.’lığının Dikilitaş, Boyalık, İkizce Oyaca Akarsu ve Oyaca Yeşilçam mahalleleri ile Bala İlçesine bağlı olan Karaali Merkez Mahallesi-Karaali Yazlık mahallesi, Altunçanak ve Çeltek köylerinin Gölbaşı İlçe J.K.’lığına bağlanmasıyla birlikte, halen 41 mahalle ve 6 köy olmak üzere toplam 47 yerleşim alanına sahip olmuştur.

30 Nisan 2009 tarihli Resmi Gazete yayınlanarak 01 Ağustos 2009 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren sorumluluk alanlarındaki yapılan değişiklikle; İncek, Kızılçaşar, Taşpınar ve Örencik Mahalleleri Gölbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü sorumluluk alanına dahil edilmiş ve halen 37 mahalle ve 6 köy olmak üzere toplam 43 yerleşim alanına sahiptir.


JANDARMANIN GÖREVLERİ

MÜLKİ GÖREVLER

Emniyet ve Asayiş ile kamu düzenini sağlamak, korumak, kollamak ve kaçakçılığı men, takip ve tahkik etmek, suç işlenmesini önlemek için gerekli tedbirleri almak ve uygulamak. Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinin dış korumasını yapmak.

-Motorlu ve yaya devriyelerle Önleyici Kolluk Hizmetini yürütmek.
-Sorumluluk bölgesinde suç işlenmesini önlemek ve toplumun huzur ve refah içerisinde yaşamasını sağlamaktır.


ADLİ GÖREVLER

    
İşlenmiş suçlarla ilgili olarak kanunlarda belirtilen işlemleri yapmak ve bunlara ilişkin adli hizmetleri getirmek.

ASKERİ GÖREVLER

Askeri kanun ve nizamların gereği görevlerle Genelkurmay Başkanlığınca verilen görevleri yapmak.


DİĞER GÖREVLER

Yukarıda belirtilen görevler dışında kalan ve diğer kanun ve nizam hükümlerinin icrası ile bunlara dayalı emir ve kararlarla Jandarmaya verilen görevleri yapmak.

 

TOPLUMSAL GELİŞİME DESTEK FAALİYETLERİ

- Yapılan Faaliyetler

GÖLBAŞI İLÇE JANDARMA KOMUTANLIĞI

KAMU HİZMET STANDARTLARI
 

  • J.Gn.K.lığı Karargah Hizmet Tablosu

 

           Jandarma İnsan Hakları İhlallerini İnceleme ve Değerlendirme Merkezi (JİHİDEM)’ne Yapılan  Başvuruların Cevaplandırılması

            Özel Güvenlik Eğitim Kurumu Faaliyet İzin Belgesi

            Özel Güvenlik Şirketi Faaliyet İzin Belgesi


          Şikâyet veya Müracaat Dilekçelerinin Cevaplandırılması

 

  İLETİŞİM ADRESLERİ

  • Gazi Osman Paşa Mahallesi Şehit Gaffar Okan Caddesi No: 87 Gölbaşı
  • İlçe Jandarma K.lığı : 0312 484 00 07
  • Ahiboz J.Krk.K.lığı: 0312 616 60 68
  • Oyaca J.Krk.K.lığı 0312 652 42 98 


                                                    
 

Ankara-Gölbaşı Kaymakamlığı
Bahçelievler Mah. Cumhuriyet Cad. 317 Sk. No:2 Gölbaşı / ANKARA Tel. 0312 484 10 40 Fax :0312 484 68 10